Вітамін А - жиророзчинний вітамін який існує в трьох формах в залежності від глибини окислення кінцевого атома вуглецю. Це ретинол, ретиналь і ретиноевая кислота.

Крім того, значну частину вітаміну А людина отримує з каротиноїдів - це попередники вітаміну А, які перетворюються в нього вже в організмі. Головна його особливість у тому, що «перетворюється» він в вітамін А тільки в міру необхідності, тому ризик передозування практично немає. Потужний антиоксидант запобігає випаданню волосся, надає їм блиск і густоту, попереджає розвиток серцево-судинних захворювань, знижує рівень холестерину.

Найпоширеніший з каротиноїдів - β-каротин.

Більш детально ознайомитися з каротиноїдами ви можете перейшовши за цим посиланням

 

Вітамін А, або як часто можна почути Ретинол міститься в продуктах тваринного походження, натоместь каротиноїди присутні в продуктах виключно рослинного походження.

Вітамін А (ретинол)

Каротиноїди

(провітамін А)

Риб'ячий жир, лосось, форель, печінка (особливо яловичана), ікра, молочка (молоко, вершкове масло, маргарин, сметана, сир,), яєчний жовток

Зелені і жовті овочі

(Морква, гарбуз, солодкий перець, шпинат, брокколі, зелена цибуля, зелень петрушки), бобові (соя, горох), персики, абрикоси, яблука, виноград, кавун, диня, шипшина, обліпиха, черешня.

Вітамін А виконує безліч біологічно важливих функцій в організмі людини і тварин.

Ось 5 важливих переваг вітаміну А.

1. Захіст наших очей.

Вітамін А необхідний для збереження зору.

Вітамін А бере участь в синтезі родопсину, і зорового пурпура, - очного пігменту, який відповідає за адаптацію зору до темряви і розрізнення кольорів. Цей взаємозв'язок був відомий ще за давньоєгипетських лікарів, які лікували курячу сліпоту, видавлюючи рідину з печінки ягняти прямо в очі пацієнтам

Фактично, одним з перших симптомів дефіциту вітаміну А може бути куряча сліпота. Також доведено, що прийом вітаміну А в достатній кількості знижує ризик дегенерації жовтої плями ока і вікової втрати зору

 

2. Підтримує здорову імунну систему.

Вітамін А відіграє життєво важливу роль в підтримці природного захисту вашого тіла.

Сюди входять слизові бар'єри в очах, легенях, кишечнику і геніталіях, які допомагають затримувати бактерії та інші інфекційні агенти.

Він також бере участь у виробництві і функціонуванні білих кров'яних тілець, які допомагають вловлювати і очищати від бактерій та інших патогенів кровотік.

Це означає, що дефіцит вітаміну А може підвищити вашу сприйнятливість до інфекцій і уповільнити одужання, коли ви захворієте

 

3. Користь для шкіри.

Вітамін А стимулює вироблення колагену - білка, який відповідає за еластичність шкіри, тим самим захищаючи її від в'ялості і передчасних зморшок. Також він бере участь у виробництві і оновленні клітин епідермісу, зволожує шкіру і нормалізує вироблення шкірного сала. Дефіцит вітаміну А може збільшити ризик розвитку прищів, оскільки він викликає надвиробництво протеїну кератину в волосяних фолікулах.

 

4. Підтримує здоров'я кісток.

Вживання достатньої кількості вітаміну А також необхідно для правильного росту і розвитку кісток, а дефіцит цього вітаміну пов'язаний з поганим здоров'ям кісток.

Фактично, люди з більш низьким рівнем вітаміну А в крові схильні до вищого ризику переломів кісток, ніж люди зі здоровим рівнем.

Крім того, недавній метааналіз спостережних досліджень показав, що у людей з найвищим вмістом загального вітаміну А в раціоні ризик переломів знижувався на 6%.

 

5. Покращує репродуктивну функцію і захищає плід.

Вітамін А необхідний для підтримки здорової репродуктивної системи як у чоловіків, так і у жінок, а також для забезпечення нормального росту і розвитку ембріонів під час вагітності.

У вагітних жінок вітамін А також бере участь в зростанні і розвитку багатьох основних органів і структур майбутньої дитини, включаючи скелет, нервову систему, серце, нирки, очі, легені і підшлункову залозу.

Проте, хоча він зустрічається набагато рідше, ніж дефіцит вітаміну А, занадто багато вітаміну А під час вагітності може бути шкідливим для зростаючого дитини і може призвести до вроджених дефектів.

Вітаміну А для чоловічої репродуктивної системи, показали, що його дефіцит блокує розвиток сперматозоїдів.

Скільки потрібно вітаміну А?

 

 

Вітамін А є жиророзчинних, тому для його засвоєння харчовим трактом потрібні жири, а також мінеральні речовини.

В організмі його запаси залишаються досить довго, щоб не поповнювати його запаси кожен день.

Добова доза вітаміну А залежить від віку, статі, стану здоров'я. Однак в середньому, на добу діти до півроку життя повинні отримувати 400 мкг / день, а до року - 500 мкг / день. Для жінок 19-50 років - 770 мкг / день, при вагітності і грудному вигодовуванні - 1300 мкг / день.

 

Рекомендоване добове споживання вітаміну A

 

Вікова категорія

Норма вживання, мкг / добу

Верхній допустимий рівень споживання, мкг / добу

Немовлята:

0-6 міс.

7-12 міс.

400 

500 

600

Діти

1-3 років

4-8 років

300

400 

600

 900 

Чоловіки

9-18 років

14-70 років

600

900 

1700

2800

Жінки

9-13 років

14-70 років

600

700 

1700

 2800

Вагітні жінки

750 (<19 років), 770 (19 — >50 років)

2800 (<19 років), 3000 (19 — >50 років)

Годуючі жінки

1200 (<19 років), 1300 (19 — >50 років)

2800 (<19 років), 3000 (19 — >50 років)

 

ДЕФІЦИТ

Порушення з боку зору.

В першу чергу при нестачі вітаміну А погіршується сутінковий зір, тобто, розвивається стан, відоме в народі як «куряча сліпота». Задуматися про стан свого здоров'я слід, якщо при переході зі світлого приміщення в темне очі адаптуються довше 7-8 секунд. Якщо ситуацію не виправити, через деякий час розвивається ксерофтальмия - кон'юнктива і рогівка сохнуть і товщають. В особливо запущених випадках рогівка стає каламутною, на її поверхні з'являються ерозії.

 

Стан шкіри.

При нестачі вітаміну А страждають також шкіра і слизові оболонки. Шкіра стає сухою, на ній з'являються передчасні зморшки, прищі, тріщини. Що страждає недостатністю вітаміну А часто виглядає старшою за свої роки. Крім того, тріщини на шкірі і слизових оболонках сприяють проникненню інфекцій.

В основному від інфекцій страждають верхні дихальні шляхи - розвиваються риніти, синусити, бронхіти і пневмонії, сечовидільна система - цистит і уретрит, шлунково-кишковий тракт.

 

Нігті, волосся.

Нігті при гіповітамінозі А стають ламкими, тонкими, волосся випадає.

 

Ослаблений імунітет.

Імунітет у страждаючих гіповітамінозом А ослаблений, організм не може нормально захищатися від інфекцій, тому такі люди часто хворіють. Через порушення роботи слизової оболонки носа знижується нюх.

 

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

 

Вітамін А - це жиророзчинний вітамін, який зберігається в організмі. Це означає, що надмірне споживання може привести до токсичності.

При його надлишку відбувається отруєння організму і проявляється в наступних симптомах:

 

Зміни з боку шкіри

Сухість, свербіж, підвищена чутливість до сонячного світла, навіть при нетривалому перебуванні на сонці формуються опіки. В цілому шкіра може набувати жовтий або помаранчевий відтінок.

 

Порушення зору

Диплопія або подвійне зір - один із наслідків передозування вітаміну А, але частіше формується у дітей.

 

Зміна шкіри і волосся

Дефіцит і передозування вітаміну А може стати причиною ламкості і сухості нігтів, випадіння волосся і надмірного вироблення шкірного сала.

 

Загальне самопочуття

Характерна дратівливість, сонливість, підвищена втомлюваність, різкі зміни настрою.

 

Вплив на вагітність

Передозування вітаміну під час вагітності небезпечна і пов'язана з формуванням вад і аномалій розвитку. Рекомендовано з крайньою обережністю використовувати навіть косметичні креми для обличчя і тіла з його змістом. Небезпеку становлять засоби з лікування вугрового висипу.

Передозування вітаміну А може бути пов'язана з вираженою нудотою, аж до блювоти, порушеннями травлення. Передозування також впливає на апетит і провокує зниження ваги.

 

Завжди важливий баланс, дефіцит вітамінів, особливо жиророзчинних, так само небезпечний, як і їх передозування.

Джерела:

 https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits#TOC_TITLE_HDR_8

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a#sources

https://greatist.com/health/vitamin-a#deficiency

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD_A