Кількість
|
Вартість
|
||
|
Незамінні жирні кислоти - ряд поліненасичених жирних кислот, які беруть значну участь в метаболізмі тварин і людини. Організм здатний перетворювати кислоти одного класу в інший, але не здатний синтезувати обидва класи з простіших речовин, тому вони обов'язково повинні бути присутніми в їжі, подібно мікроелементів.
Омега-3 - це сімейство незамінних жирних кислот, які відіграють важливу роль у вашому організмі і можуть принести ряд переваг для здоров'я. Оскільки ваше тіло не може виробляти їх самостійно, ви повинні отримувати їх зі свого раціону.
Три найбільш важливих типа - це ALA (альфа-ліноленова кислота), DHA (докозагексаєнова кислота) і EPA (ейкозапентаєнова кислота). АЛК в основному міститься в рослинах, а ДГК і ЕПК - в продуктах тваринного походження і водоростях.
Звичайні продукти з високим вмістом омега-3 жирних кислот включають жирну рибу, риб'ячий жир, насіння льону, насіння Чіа, лляне масло і волоські горіхи.
EPA (ейкозапентаєнова кислота) являє собою жирну кислоту омега-3, що складається з 20 атомів вуглецю. В основному він міститься в жирній рибі, морепродуктах і риб'ячому жирі. Ця жирна кислота виконує безліч важливих функцій. Що найбільш важливо, він використовується для формування сигнальних молекул, які називаються ейкозаноїдами. Вони можуть зменшити запалення.
Було показано, що EPA особливо ефективно проти певних психічних станів, особливо депресії.
DHA (докозагексаєнова кислота) - це жирна кислота омега-3 з 22 атомами вуглецю. Він в основному міститься в жирній рибі, морепродуктах, риб'ячому жирі і водоростях. Основна роль DHA полягає в тому, щоб служити структурним компонентом клітинних мембран, особливо нервових клітин мозку і очей. Він становить близько 40% поліненасичених жирів у вашому мозку.
DHA дуже важлива під час вагітності та годування груддю. Це абсолютно необхідно для розвитку нервової системи. Грудне молоко може містити значну кількість DHA, в залежності від споживання матір'ю.
ALA (альфа-ліноленова кислота) являє собою жирну кислоту омега-3, що складається з 18 атомів вуглецю. Це найбільш поширена дієтична жирна кислота омега-3, що міститься в деяких рослинних продуктах з високим вмістом жирів, особливо в насінні льону, насінні Чіа і волоських горіхах.
Крім використання для отримання енергії, ALA не має багатьох біологічних функцій.
Проте, він відноситься до категорії незамінних жирних кислот. Це пов'язано з тим, що ваше тіло може перетворювати його в EPA і DHA, жирні кислоти омега-3 з різними життєво важливими біологічними функціями. Однак для людини цей процес вкрай неефективний. Згідно з однією оцінкою, тільки близько 5% ALA перетворюється в EPA і всього 0,5% в DHA.
З цієї причини ні в якому разі не можна покладатися на АЛК як на єдине джерело омега-3. Велика частина з'їденої вами АЛК буде просто використана для отримання енергії.
Жирні кислоти омега-6 є тип незамінних жирних кислот, що належать до того ж сімейства, що і жирні кислоти омега-3. Однак остання подвійна зв'язок знаходиться на відстані шести атомів вуглецю від омега-кінця молекули жирної кислоти.
Омега-6 жирні кислоти також необхідні, тому вам необхідно отримувати їх зі свого раціону. В основному вони дають енергію. Найбільш поширеним жиром омега-6 є лінолева кислота, яку організм може перетворювати в більш довгі жири омега-6, такі як арахідонова кислота (АК).
Деякі жирні кислоти омега-6 виявилися корисними при лікуванні симптомів хронічних захворювань.
Гамма-ліноленова кислота (GLA) - це жирна кислота омега-6, що міститься в деяких оліях, таких як:
- масло примули вечірньої
- масло огуречника
При вживанні велика частина його перетворюється в іншу жирну кислоту, яка називається Дігомі-гамма-ліноленової кислотою (DGLA).
Омега-9 жирні кислоти мононенасичені, тобто вони мають тільки одну подвійну зв'язок. Він розташований в дев'яти атомах вуглецю від омега-кінця молекули жирної кислоти.
Олеїнова кислота є найбільш поширеною жирними кислотами омега-9 і найбільш поширеною мононенасиченої жирними кислотами в раціоні.
Жирні кислоти омега-9 не є «незамінними», оскільки організм може їх виробляти.