Коензим Q10 є вітаміноподібні компонент, який присутній абсолютно у всіх клітинах організму людини. Вперше він був ідентифікований в 1940 році і виділений з мітохондрій яловичого серця в 1957 році. Коензим Q10 також відомий як коензим Q, CoQ, CoQ10, убіхінон, убіхінон-Q10, убідекаренон або вітамін Q10.
У нашому організмі є дві різні форми CoQ10: убіхінон і убіхінол.
Але незважаючи на схожість будови молекул убихинона і убіхінола, механізм їх антиоксидантної дії різний.
Убихінон бере електрон, нейтралізуючи вільні радикали, убіхінол ж - віддає, що забезпечує його більш виражений ефект. Крім того, так як убіхінол містить дві додаткові гідроксильні групи, це робить його більш легко розчинним у воді і забезпечує більш високі біодоступність і проникаючу здатність. І, нарешті, убіхінол більш природний для організму, так як в мембранах клітин і мітохондрій Коензим Q10 присутній саме у вигляді убіхінола.
Ваше тіло виробляє CoQ10 природним чином, з амінокислот тирозину і фенілаланіну. Процес синтезу відбувається з включенням пантотенової кислоти, фолієвої кислоти, різних мікроелементів, а також вітамінів групи В - В2, В3 В6 і В12, Крім того, що CoQ10 виробляється природним шляхом в організмі, він може бути отриманий з продуктів, включаючи яйця, жирну рибу , м'ясні субпродукти, горіхи і птицю і накопичує в компонентах клітини, які називаються мітохондріями.
Мітохондрії, які часто називають електростанціями клітин, є спеціалізовані структури, що виробляють аденозинтрифосфат (АТФ), який є основним джерелом енергії. Вони також захищають клітини від окисного ушкодження і хвороботворних бактерій або вірусів.
Але з віком його вироблення знижується.
Деякі інші причини дефіциту CoQ10:
- Недолік поживних речовин, наприклад дефіцит вітаміну B6.
- Генетичні дефекти в синтезі або використанні CoQ10
- Підвищена потреба тканин в результаті хвороби
- Мітохондріальні захворювання
- Окислювальний стрес через старіння
- Побічні ефекти лікування статинами
На щастя, ви також можете отримати CoQ10 через харчові добавки або харчові добавки.
Таким чином, CoQ10 може принести ряд переваг для здоров'я. Ось деякі приклади:
Користь для здоров'я від
CoQ10
Поліпшення здоров'я серця
Серце містить одні з найвищих концентрацій коензиму Q10 в організмі. Переважна більшість людей з серцевими захворюваннями також мають низький рівень CoQ10. Наприклад, дослідження показують, що коензим Q10 може знижувати окислювальний стрес, а також сприяти розширенню кровоносних судин - ключовому фактору в контролі артеріального тиску.
Крім того, кофермент Q10 може бути корисний для серцевих клітин, які мають високі енергетичні потреби і надзвичайно чутливі до дефіциту коферменту Q10.
Зменшення м'язового болю при вживанні статинів
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) - це загальний термін для позначення станів, які впливають на серце або кровоносні судини. Лікарі часто призначають статини для лікування серцево-судинних захворювань.
Статини - це група ліків, які використовуються для зниження високого рівня холестерину або тригліцеридів в крові для запобігання серцевих захворювань.
Хоча статини знижують вироблення холестерину, вони також знижують рівень CoQ10. Зниження рівня CoQ10 може привести до дисфункції мітохондрій, що може викликати м'язовий біль, або міопатія. Деякі дослідження показують, що коензим Q10 може допомогти зменшити м'язовий біль і слабкість як побічний ефект від прийому статинів.
Зменшення мігрені
Хронічні мігрені можуть бути викликані запаленням нейронів і клітин в частині мозку, званої трійчастого-судинною системою. CoQ10 зменшує запалення в організмі і покращує функцію мітохондрій, що допомагає зменшити біль, пов'язану з мігренню.
Тримісячне дослідження за участю 45 жінок продемонструвало, що у тих, хто отримував 400 мг CoQ10 в день, спостерігалося значне зниження частоти, тяжкості і тривалості мігрені в порівнянні з групою плацебо.
Захист від вікових захворювань
Як згадувалося вище, рівень CoQ10 природним чином знижується з віком.
На щастя, добавки можуть підвищити рівень CoQ10 і навіть поліпшити якість вашого життя в цілому.
Люди похилого віку з більш високим рівнем CoQ10 в крові, як правило, більш фізично активні і мають більш низький рівень окисного стресу, що може допомогти запобігти серцевим захворюванням і зниження когнітивних функцій.
Було показано, що добавки CoQ10 покращують м'язову силу, життєвий тонус і фізичну працездатність у людей похилого віку.
Цукровий діабет
Коензим Q10 може поліпшити діабетичну невропатію і чутливість до інсуліну у людей з діабетом. У дослідженні 2018 роки 50 осіб з діабетичної невропатії отримували або 100 міліграмів (мг) CoQ10 в день, або плацебо протягом 12 тижнів. У пацієнтів, які приймали CoQ10, спостерігалося значне зниження рівня цукру в крові, маркерів окисного стресу і інсулінорезистентності в порівнянні з контрольною групою.
Джерлела і дозування
Люди можуть отримати CoQ10, вживаючи в їжу певну м'ясо і зернові білки, але кількість, що міститься в цих продуктах, занадто мало для значного підвищення рівня CoQ10 в організмі.
Продукти, що містять CoQ10, включають:
- субпродукти, такі як нирки і печінку
- курка
- яловичина
- свинина
- жирна риба, така як сардина і форель
- шпинат
- брокколі
- соєві боби
- цільнозернові
Добавки CoQ10 можна вводити або внутрішньовенно, або у вигляді капсул або таблеток.
У дослідженнях використовувалися добові дози CoQ10 в діапазоні від 50 до 1200 мг для дорослих. Типова добова доза для людини з дефіцитом CoQ10 становить 100-200 мг, в той час як спостережуваний безпечний рівень становить 1200 мг в день.
CoQ10 зазвичай добре переноситься навіть у надзвичайно високих дозах 1000 мг в день і більше. Однак деякі люди, чутливі до цього з'єднання, можуть відчувати побічні ефекти:
- нудота
- біль в животі
- печія
- головний біль
- запаморочення
- втома
- світлочутливість
- безсоння
- шкірний висип
Добавки CoQ10 можуть заважати прийому деяких ліків, в тому числі:
- розріджують кров, такі як варфарин
- інсулін
- деякі види хіміотерапевтичних препаратів
Слід зазначити, що прийом CoQ10 перед сном у деяких людей може викликати безсоння, тому краще приймати його вранці або вдень
Люди повинні проконсультуватися з лікарем перед прийомом будь-яких нових ліків або харчових добавок, включаючи CoQ10.
Источники:
https://www.healthline.com/nutrition/coq10-dosage#dosages
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327209#risks
https://www.verywellhealth.com/coenzyme-q10-88388
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3178961/