Всі ми знаємо про цинку ще зі шкільних часів з уроків хімії. Це хімічний елемент, який грає важливу роль у нашому житті. Після заліза, цинк є найпоширенішим мінералом в організмі людини. У дорослої людини міститься приблизно 2-3 г цинку і міститься вона в кожній нашій клітині, але найбільше - м'язи (60 %) і кістки (30 %). Також висока концентрація цинку виявляється у передміхуровій залозі та спермі.

Надлишок цинку в організмі не накопичується, тому його необхідно одержувати з їжею. Цинк необхідний для правильної роботи захисної (імунної) функції, загоєння ран, згортання крові, щитовидної функції. Цинк також потрібний для нюху смаку. Під час вагітності, дитинства організму необхідний цинк для правильного зростання та розвитку.

 

У цій статті ви дізнаєтеся про користь цинку для здоров'я, його основні функції, джерела цинку і в яких формах краще приймати.

Яка користь цинку. Його основні функції.

Цинк - це життєво важливий мінерал, який ваше тіло використовує незліченною кількістю способів. Він необхідний для активності більше 300 ферментів, які допомагають у метаболізмі, травленні, нервовій функції та багатьох інших процесах.

Корисні властивості цинку:

Бере участь у зміцненні захисних функцій імунної системи.

Мікроелемент сприяє загоєнню ран та відновленню слизових оболонок.

Допомагає при акне.

Покращує стан волосся та шкіри.

Стимулює вироблення інсуліну, покращує роботу підшлункової залози.

Нормалізує статеву функцію, підвищує якість сперми.

⬤ Позитивний вплив на нервову систему.

⬤ Бере участь у формуванні кісткових тканин.

 Дає можливість нормально розвиватися ембріонам під час вагітності.

Є антиоксидантом - захищає клітини від руйнування шкідливими факторами.

Відповідає за смакове сприйняття, гостроту зору та нюх.

Сприяє циркуляції кисню, нормалізує обмін речовин.

Дефіцит цинку не рідкість у всьому світі. Симптоми включають сповільнене зростання, низький рівень інсуліну, втрату апетиту, дратівливість, загальну втрату волосся, грубу та суху шкіру, повільне загоєння ран, погане почуття смаку та запаху, діарею та нудоту.

Помірний дефіцит цинку пов'язаний з розладами кишечника, які заважають всмоктуванню їжі (синдроми мальабсорбції), алкоголізмом, хронічною нирковою недостатністю та хронічними виснажливими захворюваннями.

Джерела цинку. В яких продуктах він міститься 

Багато продуктів тваринного та рослинного походження від природи багаті цинком, що дозволяє більшості людей споживати достатню кількість цинку.

Устриці містять більше цинку на порцію, ніж будь-який інший продукт, але червоне м'ясо та птиця забезпечують більшу частину цинку в раціоні. Інші корисні джерела їжі включають боби, горіхи, певні види морепродуктів (наприклад, крабів та омарів), цільнозернові, збагачені пластівцями для сніданку та молочні продукти.

Проте не всі харчові джерела цинку однакові. Всмоктування цинку в кишечнику значно вище, коли мінерал споживається з білків, а не з рослинних джерел. Це тому, що фітати – природна частина рослин, що вважається «антиживильними речовинами», – як відомо, інгібують абсорбцію цинку (а також абсорбцію кальцію та заліза).

На таблиці нижче ви зможете побачити продукти з найбільшою кількістю цинку на 100 г.

Продукт

Вміст Zn, мг на 100 г

Устриці

40

Паростки пшениці

30

Насіння гарбузове

10

Яловичина

8,4

Висівки пшеничні

7,27

Кунжут

7

Какао порошок

6,81

Горіх кедровий

6,45

Баранина

6

Насіння соняшника

5,3

Дефіцит цього мікроелемента може виникнути при незбалансованому харчуванні, а у жінок – під час вагітності та годування груддю.

Продукти, багаті цинком дозволяють заповнити цю нестачу. Деяким людям може знадобитися більше цинку, ніж вони можуть отримати лише з їжею. Цинк можна знайти у добавках цинку або мультивітамінних добавках, а також у засобах від застуди, які містять цинк.

Купити цинк за низькою ціною в Україні, ви завжди зможете у нашому інтернет-магазині. З асортиментом ви можете ознайомитись за цим посиланням.

В якій формі краще купити цинк?

При виборі вітамінів ви часто звертали увагу на слова, які вказуються у складі біля назви мінералу, такі як піколінат цинк, гліцинат магнію, оксид цинк і тд. Це всі форми, які відрізняються за своєю біодоступністю/засвоюваністю.

Серед них: сульфат, оксид, гліцинат, глюконат, піколінат, хелат, ацетат та цитрат.

Розглянемо ці форми цинку та їх засвоюваність:

  • Оксид і сульфат цинку - недорогі форми цинку, і мають найнижчу біодоступність (до 48%), а при прийомі внутрішньо негативно впливає на стан ШКТ, може викликати блювоту, печію, діарею, біль у животі. Застосовується вони і при виробництві БАДів, проте в основному зустрічається у складі мазей, присипок, паст та лініменти (оскільки відрізняється низькою засвоюваністю), для зовнішнього застосування вони нешкідливі.

 

  • Ацетат, також відомий як дигідрат солі цинку. Добре засвоюється – 60.9%, використовується в основному для виробництва протизастудних препаратів та біодобавок з цинком, входить до складу багатьох мазей для лікування акне.

 

  • Глюконат цинку – найбільш затребувана форм цинку. Недорога і добре засвоюється – до 60%. У фармакології застосовується як у складі пігулок та пастилок для лікування та профілактики простудних захворювань, спреїв для носа, різних мазей, так і у виробництві вітамінно-мінеральних добавок.

 

  • Піколінат цинку - Органічне з'єднання з піколінової кислотою. Одна з кращих форм мікроелемента, оскільки поєднує абсолютну безпеку і високу біодоступність (60,9%). Саме цю форму найчастіше рекомендують вагітним жінкам, людям похилого віку та пацієнтам із сильним дефіцитом цинку. Єдиний мінус такої форми – ціна, через складне виробництво така добавка коштує значно дорожче за свої аналоги.

 

  • Хелатні форми (гліцинат, монометіонін) також відносяться до високоефективних (засвоюються до 58%) та безпечних форм, які не викликають побічних ефектів та підходять як для усунення дефіциту, так як підтримки при захворюваннях вірусного та бактеріального характеру.

 

  • Цитрат цинку. Органічна сполука з лимонною кислотою. Має максимальний рівень засвоюваності (до 61%), легко сприймається організмом і не викликає побічних ефектів.

Більш легко засвоювані форми цинку - це піколінат цинку, цитрат цинку, ацетат цинку, гліцинат цинку та монометіонін цинку.

Кількість елементарного цинку вказано на етикетці препарату (зазвичай 30-50 мг). Щоб визначити кількість, яку потрібно приймати у формі добавки, пам'ятайте, що ви отримуєте близько 10-15 мг із їжею.

Рекомендоване дозування

Як уже говорилося раніше, цинк не може накопичуватися в організмі, тому вам потрібно щодня отримувати його через їжу або добавки. Щоб уникнути надмірного споживання, уникайте високих доз цинку, якщо це не рекомендовано лікарем.

Рекомендована добова доза (RDI) становить 11 мг для дорослих чоловіків та 8 мг для дорослих жінок.

Ось денна потреба у цинку залежно від віку:

Мінімальна добова норма цинку:

Вік

Чоловікам

Жінкам

Вагітним

Годуючим

0–6 місяців

2 мг 

2 мг 

   

7–12 місяців

3 мг

3 мг

   

1–3 роки

3 мг

3 мг

   

4–8 років

5 мг

5 мг

   

9–13 років

8 мг

8 мг

   

14–18 років

11 мг

9 мг

12 мг

13 мг

19+ років

11 мг

8 мг

11 мг

12 мг

Верхній рівень цинку становить 40 мг на день. Однак це не стосується людей з дефіцитом цинку, яким може знадобитися прийом високих доз добавок.

Якщо ви приймаєте добавки, вибирайте форми, що розсмоктуються, такі як цитрат цинку або глюконат цинку. Тримайтеся подалі від оксиду цинку, який погано засвоюється.

Прийом дуже великої кількості може вплинути на інший важливий мінерал: мідь.

Цинк знижує кількість міді, яку може засвоїти організм, тому високі дози цинку можуть призвести до дефіциту міді.

Більш детально ознайомитися про сумісність мінералів ви можете у  нашій статті  Сумісність вітамінів та мікроелементів”

Порівняльна таблиця популярних препаратів

 

Назва

Форма 

Дозування на порцію

Форма випуску

Zinc, Now Foods

Глюконат

50 мг

таблетки

Zinc, Solaray

Ацетат

50 мг

капсули

Zinc Caps, Life

Extension

Цитрат цинку, Монометіоніна цинка 

50 мг

капсули

Zinc Picolinate, Now Foods

Піколінат

50 мг

капсули

Zinc Chelated, Country Life

Хелат

50 мг

таблетки

Zinc, Healthy Origins

Хелат бісглицината

50 мг

таблетки

Zinc Glycinate, Now Foods

Гліцинат

30 мг

капсули

Zinc Picolinate, Solgar

Піколінат

22 мг

таблетки

Zinc Balance, Jarrow Formulas

Глюконат

15 мг

капсули

Zinc, Carlson Labs

Глюконат 

15 мг

таблетки

Zinc, Dr. Mercola

Сульфат

15 мг 

рідина