Каротиноїди - це природні органічні пігменти синтезовані бактеріями, грибами, водоростями. Ці пігменти надають рослинам, овочам і фруктам яскраво-жовтий, червоний і оранжевий кольори.

На сьогоднішній день існує більше 600 різних типів каротиноїдів.

Деякі з найбільш поширених каротиноїдів включають:

  • альфа-каротин

  • бета-каротин

  • бета-криптоксантин

  • лютеїн

  • зеаксантин

  • лікопен

Альфа-каротин, бета-каротин і бета-криптоксантин можуть перетворюватися в організмі у вітамін А і називаються каротиноидами провітаміну А. Решта перераховані каротиноїди не можуть бути перетворені в вітамін А. Замість цього вони називаються каротиноидами, які не є провітаміном А. Для більшості людей бета каротин є основним джерелом вітаміну А.

Каротиноїди - це жиророзчинні сполуки, а це означає, що вони найкраще засвоюються разом з жиром.

Види каротиноїдів і їх джерела.

Каротиноїди поділяються на дві основні групи: ксантофіл і каротини.

Ксантофіл

Ксантофіли містять кисень і мають більше жовтого пігменту. Каротиноїди ксантофіла захищають вас від занадто великої кількості сонячного світла. Вони найбільше пов'язані зі здоров'ям очей. Лютеїн і зеаксантин відносяться до категорії ксантофілів.

Каротини

Каротин не містять кисню і пов'язані з великою кількістю оранжевого пігменту. Каротиноїди грають важливу роль в зростанні рослин. Бета-каротин і лікопін підпадають під цю категорію каротиноїдів.

Каротіони в основному містяться в дарах природи червоного, оранжевого і жовтого кольору, хоча деякі зелені листові овочі також є їх хорошим джерелом. Незважаючи на свою різноманітність, всі каротиноїди можуть бути розділені на два типи: ксантофіли і каротини.

Багатим джерелом каротинів, таких як бета-каротин або лікопін, є морква, солодка картопля, гарбуз (особливо сорти зимової гарбуза), помідори, томатна паста і томатний сік, грейпфрути, персики, слива, курага, агрус, чорниця.

Ксантофільними каротиноїдами (наприклад, лютеїн) в свою чергу насичені такі продукти, як помаранчевий перець, солодка кукурудза, чорний виноград, хурма, брокколі, шпинат, авокадо.

    

Каротиноїди грають важливу роль в організмі людини. Створюють оборонну систему від вільних радикалів, надлишок яких прискорює процеси старіння. Каротиноїди допомагають вітаміну А краще працювати.

Вітамін А необхідний для правильного протікання процесів зору, відновлення шкіри, росту тканин, синтезу гормонів кори надниркових залоз, секреції тироксину щитовидної залози і імунних реакцій.

Каротиноїди, які використовуються у вигляді харчових добавок або косметичних засобах, можуть запобігти передчасному старінню шкіри і захистити її від пошкоджень, викликаними сонячною радіацією.

Вживання в їжу продуктів, багатих каротиноїдами, може захистити здорові клітини очі і запобігти зростанню ракових клітин.

Одна з основних причин сліпоти - дегенерація жовтої плями або дегенерація центру сітківки. Це може викликати тривалий вплив синього світла і негативно вплинути на ніжні ділянки очі. Однак каротиноїди лютеїн і зеаксантин, виявлені в сітківці, можуть допомогти поглинати синє світло.

Дослідження показують, що включення в раціон не менше шести міліграмів лютеїну в день може знизити ризик розвитку дегенерації жовтої плями на 43 відсотки. Збільшення кількості лютеїну і зеаксантину в вашому раціоні також може допомогти уповільнити або зупинити поточний пошкодження очей і запобігти прогресуванню вашого поточного стану.

Каротиноїди - антиоксиданти, що знімають запалення в організмі. Хоча це все ще досліджується, протизапальні властивості каротиноїдів були пов'язані з поліпшенням здоров'я серцево-судинної системи. Зменшення запалення допомагає захистити від серцевих захворювань і запобігає закупорці стінок артерій

Антиоксиданти захищають клітини від вільних радикалів або речовин, що руйнують або ушкоджують клітинні мембрани. Збільшення кількості каротиноїдів в раціоні може збільшити кількість антиоксидантів і захисних клітин в організмі. Це важливо при боротьбі з раком і може запобігти зростанню раку.

ДЕФІЦИТ

Дефіцит зустрічається рідко, в основному у погано харчуються груп населення. Вагітні та теж входять до групи ризику.

Споживання алкоголю знижує бета-каротин в печінці.

Рекомендоване дозування:

Безпечною дозою є споживання

6-15 мг на добу для дорослих

3-6 мг для дітей.