Вітамін Е - важливий вітамін, необхідний для правильного функціонування багатьох органів тіла. Він відіграє центральну роль у нашій імунній системі та діє як антиоксидант, нейтралізуючи вільні радикали, які пошкоджують клітини на генетичному рівні.

Вітамін Е - це група жиророзчинних сполук, що означає, що він всмоктується та аналогічно переміщається по тілу з жирами. Він зберігається в печінці та жировій тканині та використовується при необхідності.

 

Вітамін Е, що зустрічається в природі, існує у восьми хімічних формах (альфа-, бета-, гамма- і дельта-токоферол, а також альфа-, бета-, гамма- і дельта-токотрієнол), які мають різні рівні біологічної активності.

Альфа-токоферол – це форма, яка найкраще задовольняє харчові потреби людини.

Концентрація вітаміну Е (альфа-токоферолу) у сироватці залежить від печінки, яка поглинає поживні речовини після всмоктування різних форм із тонкого кишечника. Печінка переважно секретує лише альфа-токоферол через печінковий білок-переносник альфа-токоферолу; печінка метаболізує та виводить інші форми вітаміну Е. В результаті концентрація інших форм вітаміну Е в крові та клітинах нижча, ніж у альфа-токоферолу.

В яких продуктах міститься багато вітаміну Е?

​​Вітамін Е міститься в різних продуктах харчування та оліях. 

  • Рослинні олії, наприклад олія зародків пшениці, соняшника та сафлори, є одними з найбагатших джерел вітаміну Е. Кукурудзяні та соєві олії також містять вітамін Е.

  • Горіхи (наприклад, арахіс, фундук і особливо мигдаль) і насіння (наприклад, насіння соняшника) також є одним із кращих джерел вітаміну Е.

  • Зелені листові овочі, такі як шпинат та брокколі, містять вітамін Е.

  • Виробники продуктів харчування додають вітамін Е в деякі сухі сніданки, фруктові соки, маргарини та пасти, а також інші продукти. Прочитайте етикетку продукту, щоб дізнатися, чи міститься у продукті вітамін Е.

 

Натуральний вітамін Е називається RRR-альфа-токоферолом (зазвичай позначається як d-альфа-токоферол); Вся синтетично отримана форма являє собою рац-альфа-токоферол (зазвичай позначається як dl-альфа-токоферол).


 

Яка користь вітаміну Е? 

Було зроблено багато заяв про здатність вітаміну Е зміцнювати здоров'я, а також запобігати та лікувати хвороби. Механізми, за допомогою яких вітамін E може забезпечувати цей захист, включають його функцію антиоксиданту та його роль у протизапальних процесах, інгібуванні агрегації тромбоцитів та посиленні імунітету.

  • Вітамін Е є потужним антиоксидантом. Він діє як перша лінія захисту від перекисного окиснення ліпідів, захищаючи клітинні мембрани від атаки вільних радикалів. Антиоксидантні властивості вітаміну Е розглядаються вченими як один із засобів профілактики онкологічних захворювань.

 

  • Вітамін Е дозволяє поліпшити живлення шкіри та волосся, знизити їх сухість, зміцнити нігті. Оскільки вітамін Е допомагає захистити організм від окисного стресу, він допоможе захистити шкіру від факторів навколишнього середовища. Він захищає клітини шкіри, стимулює утворення білків, відповідальних за регенерацію шкіри, отже – протистоїть передчасному старінню. Крім того, правильна та своєчасна регенерація шкірних тканин допомагає швидкому загоєнню подразнень та мікроушкоджень.

 

  • Здоров'я очей. Окисний стрес відіграє роль у захворюваннях очей, таких як катаракта. Катаракта - одна з найпоширеніших причин значної втрати зору у людей похилого віку. В основному вони виникають через накопичення білків, пошкоджених вільними радикалами.

 

  • Вітамін Е також регулює енергетичний обмін у м'язах, допомагаючи накопичувати енергетичний резерв – глікоген. Покращує роботу нервової системи та зміцнює імунітет. А ще сприяє засвоєнню корисних речовин, включаючи вітамін D, та захищає вітамін А від руйнування в організмі. Саме тому вітаміни А та Е називають партнерами.

 

  • Крім того, цей вітамін життєво потрібний для нормальної роботи репродуктивної системи. Вітамін Е сприяє поліпшенню вироблення сперматозоїдів у чоловіків, а у жінок бере участь у регуляції менструального циклу та пом'якшує неприємні симптоми при клімаксі.

Рекомендоване споживання

Рекомендації щодо споживання вітаміну E та інших поживних речовин наведено у рекомендаціях щодо раціону харчування, розроблених Радою з харчових продуктів та харчування (FNB)

Рекомендації FNB щодо вітаміну Е стосуються лише альфа-токоферолу, єдиної форми, що міститься у плазмі. FNB засновував ці рекомендації насамперед на рівнях поживної речовини в сироватці.

Адекватне споживання (AI)

Вік

Чоловіки

Жінки

Вагітні

Годуючі

0-6місяців

4 мг (6 МО)

4 мг (6 МО)

 

 

7-12 місяців

5 мг (7 МО)

5 мг (7 МО)

 

 

1-3 роки

6 мг (9 МО)

6 мг (9 МО)

 

 

4-8 років

7 мг (10 МО)

7 мг (10 МО)

 

 

9-13 років

11 мг (16 МО)

11 мг (16 МО)

 

 

14+ років

15 мг (22 МО)

15 мг (22 МО)

15 мг (22 МО)

19 мг (28 МО)

 

Добавки вітаміну Е рідко завдають шкоди, якщо приймати їх у добовій дозі, що рекомендується. При використанні як щоденної добавки, доза 15 мг вважається безпечною та ефективною. Цього не можна сказати, якщо вітамін Е приймається у дозах, що перевищують 300 міжнародних одиниць (МО) на добу. При використанні лікування діагностованого дефіциту доза може бути збільшена. До всього, що перевищує цей поріг, слід підходити обережно, в ідеалі під наглядом лікаря і тільки для короткострокового лікування.

Найвищий безпечний рівень добавок вітаміну E для дорослих становить 1500 МО/день для натуральних форм вітаміну E та 1100 МО/день для штучної (синтетичної) форми.

Добавки вітаміну Е найчастіше продаються в м'яких гелевих капсул. На полицях магазинів зазвичай можна знайти два типи: D-альфа-токоферол (натуральна форма) та D1-альфа-токоферол (синтетична форма). Обидва працюють однаково, але для досягнення тієї ж концентрації в крові потрібно майже вдвічі більше від Dl-альфа-токоферолу. Також є змішані токофероли.

 

Порівняльна таблиця найпопулярніших препаратів:

           

Solgar

Dr. Mercola

Pure Encapsulations

Now Foods

Solgar

100 МЕ

200 МЕ

400 МЕ

400 МЕ

200 МЕ

д-альфа токоферол (67 мг)

смешанные токоферолы (6.69 мг)

d-альфа-токоферол (134 мг)

смешанные токоферолы (25 мг)

d-альфа-токоферол (268 мг)

смешанные токоферолы ( 67 мг)

d-альфа-токоферилацетата (268 мг)

d-альфа-токоферол (134 мг)

100 капсул

30 капсул

90 капсул

250 капсул

100 капсул