Що таке Омега?


Омега це поліненасичені жирні кислоти, до складу яких входить три незамінних жирних кислот (ПНЖК):

  • ейкозапентаєнова кислота; (ЕПК)
  • докозагексаеновая кислота; (ДГК)
  • α-ліноленова кислота. (АЛК)

В організмі α-ліноленова кислота шляхом подовжений і десатурации перетворюється в ейкозапентанову кислоту - попередники для синтезу ейкозаноїдів і докозагексановую кислоту - важливий компонент структурних фосфоліпідів клітинних мембран.

Ці жирні кислоти незамінні, тобто не синтезуються в ньому, тому повинні надходити з:

з продуктами харчування, (жирної морської риби і морепродуктів.)
в складі харчових добавок.
Якщо щоденний раціон включає достатню кількість продуктів, багатих Омега 3, необхідність в додатковому прийомі добавок відсутня. На практиці продукти харчування можуть покрити лише потребу в АЛК, але ДГК і ЕПК з їжею надходять в організм в недостатніх кількостях.

Щоб уникнути наслідків їх дефіциту рекомендується приймати риб'ячий жир в капсулах.

 

   Користь Риб'ячого жиру, Омеги-3 та їх вплив на організм


Риб'ячий жир-один з декількох елементів, що підтримують красу, молодість і здоров'я людини. Основна цінність риб'ячого жиру-це зміст в них поліненасичених жирних кислот групи Омеги-3, які перешкоджають розвитку серцево-судинних захворювань. Позитивна дія жирних кислот також відзначається відносно шкіри, головного мозку, статевої системи. Включення їх в раціон дає помітний ефект і покращує роботу багатьох функцій організму.

 

 ◉ Користь для серцево-судинної системи:

 

Жирні кислоти Омеги входять до складу мембран клітин, а також утворюють біологічно активні сполуки, що перешкоджають запаленню, звуження судин і інших несприятливих для серцево-судинної системи процесам.

Це пов'язано з тим, що холестерин у присутності ПНЖК утворює т. Зв. «Нормальні» ефіри, легко переносяться по кровоносних судинах. Крім того, Омега знижує ризик інсіліноустойчевості і діабету, необхідні при утворенні клітинних мембран, ниток мітохондрій, мієлінової оболонки нервів, сполучних тканин. Однак, сучасні дослідження показують, що у пацієнтів з цукровим діабетом без супутніх кардіоваскулярних захворювань, тривале застосування омега-3 ПНЖК не призводить до зниження ризику серйозних судинних подій.

Всі ці відмінні властивості і роблять користь Омега-3 такий великий, страхуючи нас від ризику розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інсульту, інфаркту міокарда, тромбозу. Вітамін Д в складі риб'ячого жиру - надійний захисник судин, він запобігає загрозу розвитку серцевих захворювань і діабету.

 

◉ Користь для кісток:

 

Встановлено, що риб'ячий жир перешкоджає розвитку остеопорозу. ЕПК і ДГК, що входять до складу риб'ячого жиру, блокують клітинні процеси, що ведуть до втрати кісткової маси, і знімають запалення. Щоденне вживання Омега-3 ПНЖК полегшує суглобові болі.

Риб'ячий жир багатий вітамінами Д і А, які мають велике значення для розвитку і зміцнення скелета і суглобової тканини.

Вітамін Д важливий для кальцієвого обміну: він забезпечує правильний розвиток скелета в дитинстві і зменшує ризик остеопорозу в зрілому віці.

Вітамін А також корисний для суглобів, він бере участь в зміцненні суглобової тканини, зменшує їх зношуваність, бере участь в дозріванні хондроцитов (клітини, що формують хрящову тканину).

Регулярне вживання Омега-3 жирних кислот високої концентрації допомагає знизити запальний процес при ревматоїдному артриті і полегшити, а часом навіть повністю зняти больові відчуття і ранкову скутість.

 

◉ Користь для імунітету:

 

Регулярне вживання риб'ячого жиру допомагає поліпшити імунітет. Риб'ячий жир в рази збільшує опірність організму інфекціям

Омега не тільки складають основу мембрани клітин імунної системи (а мембрана - це захисний шар від вторгнення вірусів), але і є вихідним матеріалом для синтезу гормоноподібних речовин ейкозаноїдів, які дають команду лейкоцитам терміново мігрувати до вогнища запалення і впливають на підвищення температури тіла під час застуди . А висока температура дозволяє виводити з організму через потові залози загиблі віруси, бактерії і відходи їх життєдіяльності.

 

◉ Користь для мозку:

 

Вплив омега-3 на мозок людини полягає насамперед у відновленні клітин і регулювання взаємозв'язку між нейронами. Цю функцію виконує докозагексаеновая кислота (DHA). Вона, як і ейкозапентаєнова ЕРА, міститься в риб'ячому жирі. DHA займає 20% від загальної кількості жирних кислот в мозковій тканині. Вона активізує передачу сигналу між синапсами - місця, де відбувається контакт двох нейронів, передача сигналу (нервового імпульсу) від одного до іншого. Підвищення швидкості передачі нервового імпульсу і розростання нервової мережі сприяє поліпшенню процесу запам'ятовування

Завдяки Омега-3 мозок починає працювати ефективніше, причому в будь-якому віці. А дефіцит жирних кислот, навпаки, погіршує пам'ять і увагу.

 

◉ Користь для шкіри:

 

Омега-3 жирні кислоти є важливим структурним компонентом клітин. Володіючи потужними антиоксидантними властивостями, вони не дають вільним радикалам ушкоджувати клітини шкіри, що грає величезну роль в боротьбі з передчасним старінням шкіри, а також перешкоджають появі зморшок.

Омега-3 ПНЖК гальмують розвиток алергій, допомагають імунітету боротися із запальними процесами на шкірі (акне), прискорюють загоєння ранок, зменшують вираженість залишкових явищ у вигляді рубців, усувають сухість та лущення шкіри, зменшують свербіж і запалення шкіри голови при лупи, надають волоссю блиск і здоровий вигляд, захищають шкіру від руйнівного впливу сонячних променів, допомагають утримувати в ній вологу і т.д.

Завдяки омега-3 поліпшується стан судин і капілярів шкіри, гармонійно підтримуються обмінні процеси в ній, в результаті чого шкіра активніше позбувається від токсинів, краще оновлюються її клітини, повноцінно формується захисна оболонка шкіри - гідроліпідний шар. Шкіра виглядає більш сяючою, зволоженою і здоровою.

 

◉ Користь для очей:

Відомо, що високий рівень вмісту Омега-3 жирних кислот в організмі є потужним фактором, який сприяє збереженню здоров'я зору. На сьогоднішній день описані основні механізми, завдяки яким вони надають такий вплив, а саме:

  • зменшення проявів запалення, що важливо для зниження ризику розвитку вікових захворювань очей, наприклад, вікової макулярної дегенерації (ВМД);
  • збільшення щільності зорового (макулярного) пігменту в сітківці, що знову-таки сприяє зменшенню ризику розвитку і прогресування ВМД;
  • підтримання активності залоз, які відповідають за вироблення сльози; слізна плівка захищає слизову оболонку ока від висихання і завдяки цьому зменшується ймовірність розвитку синдрому сухого ока.

◉ Користь Риб'ячого жиру для дітей:

 

Основне призначення риб'ячого жиру для дітей - зниження ризиків серцево-судинних захворювань, діабету, профілактика ожиріння, і звичайно ж - засвоєння кальцію і нормальний ріст кісток, що забезпечується вітаміном D (важливим компонентом риб'ячого жиру).

Завдяки високому вмісту «сонячного вітаміну» риб'ячий жир приймають насамперед для профілактики рахіту. Вітамін D сприяє засвоєнню кальцію, необхідного кісток і зубів малюка, забезпечує зростання кісткової тканини, бере участь в регуляції артеріального тиску. Вітамін Е забезпечує еластичність судин і шкіри, а вітамін А покращує функціонування органів зору, розумовий розвиток і пам'ять у дітей.

Омега-3 забезпечують нормальну реакцію на зовнішні подразники, пригнічують агресію і гіперактивність, робить організм стійким до стресу. Цей препарат рекомендують дітям з СДУГ та іншими порушеннями.

Завдяки застосуванню риб'ячого жиру у дітей підвищується активність клітин імунної системи, нормалізується вироблення антитіл, в результаті чого боротьба з антигенами стає більш ефективною. А це означає, що дитина стає більш стійкий до інфекцій.

 

Форми риб'ячого жиру: Тригліцерид проти етилового ефіру

Дві основні форми риб'ячого жиру - це форма тригліцериду та форма етилового ефіру.
Форма тригліцериду - це природна форма риб'ячого жиру, що міститься в рибі. Хоча риб'ячий жир необхідно перетворити на форму етилового ефіру під час обробки, деякі виробники вважають за краще залишати його там, щоб скоротити витрати. Однак форма тригліцериду безпечніша, стабільніша і краще засвоюється організмом.

Переваги форми тригліцериду

  • Натуральний – форма тригліцериду – це природна форма, що зустрічається в організмі риб, яка легко розпізнається організмом як природна.
  • Біодоступність – тригліцеридна форма, визнана природною, є найбільш біодоступною.
  • Велика стабільність - ця форма також є найбільш стабільною, оскільки включає міцний каркас для стабілізації решти молекули.

Форма етилового ефіру

  • Штучна форма - це форма, на яку перетворюється риб'ячий жир при переробці риб'ячого жиру.
  • Знижена стабільність - оскільки форма етилового ефіру є розщепленою версією форми тригліцериду, вона має меншу стабільність і більшу здатність до прогоркання та окислення, що можна визначити за надзвичайно рибним смаком риб'ячого жиру.
  • Знижена цінність - оскільки форма етилового ефіру не така біодоступна, це призводить до меншої вартості в порівнянні з продуктом.

 

Денна норма Омеги-3:

Купуючи Омега-3, люди якщо дивляться, то зазвичай на кількість риб'ячого жиру, що не на концентрацію в ньому Омега-3 DHA і EPA.

Різні добавки Омега 3 з однаковим складом риб'ячого жиру мають різну кількість кислот DHA і EPA. Чим більше цих жирних кислот - тим краще для здоров'я!

У світовій практиці ще не вироблені єдині профілактичні та лікувальні норми споживання Омега-3.

Відповідно до Європейської асоціації харчової безпеки, профілактична доза має розкид від 250 до 2000 мг цих жирних кислот.

За рекомендаціями ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) необхідно вживати 500-1000 мг / добу DHA і EPA.

Максимальна безпечна для здоров'я доза залежить від джерел Омега-3 - не більше 7-8 г в день вигляді риб'ячого жиру в капсулах і необмежено у вигляді звичайної одиниць.

 

Добові норми Омега-3

Діти до 12 міс. - 0.5 г

Діти від 1 до 3 років - 0.7 г

Діти від 4 до 8 років - 0.9

Діти від 9 до 13 років - 1 - 1.2 г

Діти від 14 до 18 років - 1.2 - 1.6 г

Дорослі від 18 до 50 років - 1.2 - 1.6 г

 

 

 

 

 

 

Порівнювальна таблица різних брендів в співвідношені кількості риб'ячого жиру та жирних кислот EPA/DHA

   

Комплекс

Кількість риб'ячого жиру на 1 капсулу

КількістьEPA (ейкозапентаєнова к-та)/DHA (докозагексанова к-та) на 1 капсулу

Размір порції на день

Рыбий жир, омега 3, Super Omega 3, Carlson Labs, 1200 мг, 100 + 30 капсул

1200 мг

EPA/DHA  300/200 мг

 

500 мг

2 капсули

Рыбий жир, Омега 3, Omega 3 EPA, DHA, Solgar, 950 мг

950 мг

EPA/DHA- 504/378 мг

 

882 мг

1 капсула

Рыбий жир, Омега 3, Omega-3, Ultra, Now Foods, 500 EPA/250 DHA

1000 мг

EPA/DHA- 500/250 мг

 

750 мг

1-2 капсули

Рыбий жир, Омега 3, Omega-3, Fish Oil California Gold Nutrition

2000 мг

EPA/DHA- 360/240 мг

Другие жирные к-ты Омега-3 - 40 мг

640 мг

2 капсули

Рыбий жир баланс, Омега 3, EPA-DHA Balance, Jarrow Formulas

 

1000 мг

EPA/DHA- 400/200 мг

 

600 мг

1-2 

капсули

 

Рыбий жир, Омега 3, DHA-500, Now Foods

 

1000 мг

EPA/DHA- 500/250 мг

 

750 мг

1-2 

капсули

Рыбий жир, Омега 3, Omega 3 Fish, KAL, 180/120

 

1000 мг

EPA/DHA 180/120 мг

 

300 мг

2-3 капсули

Рыбий жир, Омега 3, Omega-3 Fish Oil, Puritan's Pride, 1000 мг

 

1000 мг

EPA/DHA не вказується виробником

 

300 мг

2-3 капсули